Światowy Dzień Zespołu Downa
Dnia 21 marca obchodzony był w naszej szkole Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.
Chromosom jest to część, która wygląda trochę jak skręcona nitka i odpowiada za przekazywanie informacji genetycznej. To właśnie od chromosomów zależy nasz rozwój, sposób działania organizmu, nasze usposobienie, uzdolnienia, a także kolor oczu, grupa krwi czy wzrost. Każdy człowiek ma 23 pary chromosomów. Z tego 22 pary odpowiadają za wszystkie nasze cechy, a jedna para chromosomów odpowiada za naszą płeć. Liczba chromosomów u osób z Zespołem Downa nieco różni się od ilości chromosomów u zdrowego człowieka. W chromosomie 21 zamiast pary chromosomów znajdziemy trzy.
Zespół Downa jest chorobą. Objawami tej choroby mogą być inny wygląd, niepełnosprawność intelektualna i ruchowa, wady serca i innych narządów. Ludzie chorujący na nią, napotykają w swoim życiu na różne trudności i potrzebują pomocy. Bardzo krzywdzące jest obrażanie innych nazywając kogoś Downem. Często takie zachowanie wynika z faktu, że brakuje komuś wiedzy na temat tej choroby i zrozumienia. Dlatego obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa, żeby o nich pamiętać i ich wspierać.
Dzieci podczas przerw na korytarzach malowały kolorowe skarpetki, aby dać znak jedności z osobami chorującymi na Zespół Downa.
Agata Kaca