Święto Niepodległości w szkole w Starym Polu
9 i 10 listopada 2021 roku w Szkole Podstawowej im. Gen. Józefa Bema w Starym Polu panowała patriotyczna atmosfera. Uczniowie, zanim poszli na wydłużony weekend, wzięli udział w szkolnych obchodach Święta Niepodległości.
Szkoła Podstawowa w Starym Polu od 50 lat nosi imię gen. Józefa Bema. Co więcej, ten bohater powstania listopadowego jest również patronem ulicy, przy której placówka się znajduje.
W tę symbolikę wpisuje się także miejsce pamięci w niedalekim Fiszewie (woj. warmińsko-mazurskie) poświęcone żołnierzom polskim, weteranom powstania listopadowego, którzy zostali zamordowani przez wojska pruskie. Masakra w Fiszewie, w której zginęło 8 polskich żołnierzy, a ciężko rannych zostało 12, miała miejsce 22 stycznia 1832 r.
Tradycją Szkoły Podstawowej w Starym Polu jest więc rajd pieszy „Śladami żołnierzy powstania listopadowego” do pomnika znajdującego się w Fiszewie. Również i w tym roku klasy IV pod opieką wychowawców: p. Izabeli Miaśkiewicz, p. Anny Błaszczyk i p. Justyny Nieradki wyruszyły na rajd. Po dotarciu na miejsce uczniowie złożyli koło pomnika kwiaty i zapalili znicze. Do pomnika dotarła też sztafeta uczniów starszych klas z płonącą pochodnią. W sztafecie wzięli udział następujący uczniowie: Kacper Olejnik, Grzegorz Gwiazda, Szymon Przybyła, Kacper Wojtal. Sportowców przygotowywał do biegu nauczyciel wychowania fizycznego, p. Sylwester Wiedeński.
W ramach obchodów Święta Niepodległości uczniowie klas 0 – 3 wzięli udział w grze terenowej pod hasłem „Biało – Czerwonym szlakiem”. Dzieci wraz z wychowawcami pokonali trasę do czterech punktów, wiodącą przez teren szkoły i znajdujący się w pobliżu „Przystanek leśny – Żuławy”. Na poszczególnych stacjach czekali uczniowie klas VIII, przebrani za żołnierzy, co wzbudzało duże zainteresowanie najmłodszych. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać m.in. łamigłówki, zakodowane wyrazy, udzielić odpowiedzi na pytania i wykonać ćwiczenie gimnastyczne.
Wszyscy spisali się na medal i otrzymali z rąk pana Dyrektora pamiątkowe dyplomy, słodkości oraz książki z legendami Polski.
Grę przygotowały nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, p. Katarzyna Wiedeńska i p. Dagmara Radecka. Cała społeczność szkolna miała symboliczne biało-czerwone kotyliony.
Święto Niepodległości to nie tylko dzień , w którym wspominamy odzyskanie wolności po 123 latach niewoli pod zaborami. To także czas, gdy pieśnią oddajemy hołd naszej Ojczyźnie.
Pieśnią i piosenką, bo tak, jak różni są Polacy, tak różne są utwory śpiewane w tym dniu. Jedne radosne, inne podniosłe i poważne. Dziś przypomnieliśmy kilka z nich:” Co to jest niepodległość ?”,” Przybyli ułani pod okienko”,” Rozkwitały paki białych róż”,” My, pierwsza brygada”, „Rota”, „Szara piechota”, „Flaga”, „Taki kraj”, „ Miejcie nadzieję” itp.
Dziękujemy serdecznie za udział w naszym festiwalu pieśni i piosenek patriotycznych. Mamy nadzieję ,że dzięki nim w Waszych sercach dziś z dumą rozbrzmiewa wyraz „Polska”.
Organizatorami Przeglądu Pieśni i Poezji Patriotycznej i Żołnierskiej byli” p. Wioletta Pokora i p. Łukasz Radecki.
Po przeglądzie uczniowie dostali toruńskie ciasteczka i dyplom.
Monika Kosianowska