Literatura popularnonaukowa z pingwinem w tle
Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach przypada 20 stycznia, był to bardzo dobry pretekst, by z uczniami klas II b i III b porozmawiać o literaturze popularnonaukowej. Natomiast z uczniami klas 0 a, b oraz kl. I a poznać te niesamowite zwierzęta i ich zwyczaje na podstawie opowiadania Agnieszki Galicy „Bajka o pingwinim jaju”.
Uczniowie klas 0 – I, po wysłuchaniu opowiadania, rozmowie o życiu ptaków z zimowej krainy – Antarktydy, na globusach wskazali kontynent, na którym najliczniej zamieszkują bohaterowie zajęć. Zabawą, która spodobała się uczniom najbardziej, było mierzenie wzrostu i przypisywanie się do gatunku pingwina, do którego wzrostem jest się najbliżej.
Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali z przygotowanych elementów pingwinka, bohatera opowiadania oraz kredą narysowali zimową krainę, w której zamieszkują te ptaki – nieloty.
Uczniowie z klas II b oraz III b doskonalili umiejętność wyszukiwania informacji w literaturze popularnonaukowej. Zajęcia rozpoczęliśmy od przypomnienia informacji, co to jest literatura popularnonaukowa, jakie informacje możemy w niej odszukać. Pierwszym zadaniem uczniów było wskazanie miejsca zamieszkania pingwinów na globusie. Następnie dzieci zostały podzielone na trzy grupy. Kolejnym zadaniem było zmierzenie namalowanego pingwina, odszukanie na skali wielkości tych ptaków i przyporządkowanie do odpowiedniego gatunku. Po wskazaniu odpowiedniego ptaka, grupy miały za zadanie przeczytać informacje o swoim przedstawicielu gatunku, wyszukać według siebie najważniejsze wiadomości, a następnie zaprezentować sylwetkę pingwina innym grupom. Ostatnim zdaniem było wyszukiwnie ciekawostek w literaturze popularnonaukowej. Odczytaliśmy również informacje o pingwinach, ciekawostki z przygotowanych tablic informacyjnych.
Na zakończenie zajęć każdy uczeń przygotował zakładkę w kształcie pingwina, by przyjemniej się czytało książki wypożyczone z biblioteki.
Przygotowane zajęcia miały na celu zwrócenie uwagi uczniom jak ważna jest literatura popularnonaukowa w samokształceniu.
Malwina Szydłowska