Wycieczka klasy I a do Torunia
7 i 8 czerwca 2018 r. klasa I a pojechała pod opieką wychowawczyni p. Dagmary Radeckiej i p. Anny Kaczorek, do Torunia. Dwa dni wypełnione były mnóstwem atrakcji, które sprawiły, że pierwszaki nie miały czasu nawet odetchnąć.
W czwartek o godzinie 7.00 spod szkoły wyjechał wesoły autobus. Od godziny 10.00 uczniowie naszej szkoły oprowadzani byli po pięknym Toruniu. Pani Anna Rzeszotek, miła przewodniczka, zapoznała nas z legendą o Krzywej Wieży. Zostaliśmy zaprowadzeni do Domu Mikołaja Kopernika, do Bramy Klasztornej, zwiedziliśmy kościół św. Janów, obejrzeliśmy makietę Torunia wykonaną ze starych kluczy oraz byliśmy pod pomnikiem Piernikarski oraz Łukiem Cezara. Obejrzeliśmy bardzo ciekawy seans w Planetarium, spacerowaliśmy po rynku Starego Miasta, a tam: oglądaliśmy zabytkowe kamieniczki, piernikową aleję gwiazd, osiołka, zwiedzaliśmy ratusz oraz zrobiliśmy sobie pamiątkową fotografię pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. Zwiedziliśmy również ruiny zamku krzyżackiego, w którym najbardziej ciekawe były ciemne i straszne lochy. Pierwszego dnia braliśmy też udział w pokazie rycerskim w Dworze Mieszczańskim. Dowiedzieliśmy się, jak ciężka była zbroja, czy rycerz nosił gacie. Dziewczynki mogły na chwilę poczuć się, jak średniowieczne damy i mogły przebrać się w piękne suknie. Również w czwartek piekliśmy według starej receptury pierniki, które zabraliśmy na pamiątkę do domu.
Dopiero wieczorem przyjechaliśmy do hotelu, w którym zdążyliśmy się rozpakować, zjeść kolację i wyruszyliśmy podziwiać panoramę Torunia z tarasu widokowego po lewej stronie Wisły. Drugiego dnia naszej wycieczki odwiedziliśmy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, w którym niemal przez trzy godziny poznawaliśmy różne ciekawostki naukowe z różnych dziedzin. Dowiedzieliśmy się m.in. na co wpływa ruch koła, jak zbudowane są planety Układu Słonecznego, co to jest próżnia i dlaczego zmniejsza niektóre przedmioty, jak i z czego zbudowany jest człowiek oraz wiele innych ciekawych faktów.
Następnie udaliśmy się do Fortu IV, jednego z piętnastu, które w XIX wieku wybudowano, aby wzmocnić obronę twierdzy Toruń. Z pochodniami odwiedziliśmy ciemne zakamarki fortu, dowiedzieliśmy się, w jaki sposób ponad sto lat temu funkcjonowała obrona takiej warowni. Dzięki niezwykłej atmosferze tam panującej, z łatwością przenieśliśmy się w czasy pary i telegrafu. Po zwiedzaniu fortu, wróciliśmy na Stare Miasto, zakupiliśmy pamiątki i pierniczki. Po południu odbyliśmy rejs po rzece Wiśle, który bardzo nam się podobał. O 16.00 wyjechaliśmy z Torunia, aby przed 19.00 przywitać z uśmiechem na twarzy stęsknionych za nami rodziców.
Dagmara Radecka