Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole
10 listopada 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Gen. Józefa Bema w Starym Polu panowała patriotyczna atmosfera. Dzisiaj z dumą i radością, spotkaliśmy się razem na uroczystym apelu, aby uczcić Dzień Odzyskania Niepodległości – jedno z najważniejszych świąt naszej Ojczyzny. Pani wicedyrektor szkoły, Wioletta Pokora serdecznie wszystkich powitała i podziękowała za obecność na tej uroczystości, która ma szczególne znaczenie dla każdego z nas: pana wójta gminy Marka Szczypiora, z-ca wójta p. Jerzego Skoniecznego, dyrektora GOKiS p. Tadeusza Burdzyńskiego, p. dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Polu – Annę Płachtę, kierownik GOPS-u p. Gabrielę Żurawską i p. dyrektor przedszkola – Beatę Madej.
W szkole podstawowej, gdzie kształtujemy swoje wartości i zdobywamy wiedzę, Dzień Niepodległości ma szczególne znaczenie. To właśnie tutaj uczymy się historii, kształtujemy naszą tożsamość narodową i rozwijamy patriotyzm. Dzięki trudom naszych przodków, dzisiaj możemy cieszyć się wolnością, edukacją i możliwością rozwoju.
Warto pamiętać, że niepodległość to nie tylko przywilej, ale również zobowiązanie. Naszym zadaniem jest pielęgnowanie dziedzictwa narodowego, szanowanie wartości, jakimi są wolość, demokracja i równość. Wszyscy jesteśmy częścią historii, która kształtuje naszą teraźniejszość i wpływa na naszą przyszłość. Dlatego pani wicedyrektor, Wioletta Pokora zachęciła wszystkich do refleksji nad tym, jak możemy przyczynić się do rozwoju naszej Ojczyzny?
Poprosiła, żeby 11 listopada był dniem głębszej refleksji nad sensem słowa „ niepodległość” i do złożenia hołdu tym, którzy oddali życie w imię wolności naszej Ojczyzny. Życzyła wszystkim błogosławieństwa, siły i mądrości w dążeniu do lepszej przyszłości Polski, udanej i pełnej patriotyzmu uroczystości Dnia Niepodległości! Edukacja, szacunek dla innych, praca nad sobą i rozwijanie umiejętności to kluczowe elementy, które pozwalają nam wspólnie budować lepszą przyszłość.
Podczas apelu, następujący uczniowie pięknie recytowali wiersze patriotyczne : Pola Pietruszewska z kl. V b oraz Klaudia Linczerska , Marcin Pokora i Jan Radecki z kl. VI a.
Zostały na nim zaprezentowane poszczególnych klas samodzielnie wykonane flagi Polski.
Po wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego i uroczystym, pełnym patriotyzmu przemówieniu wójta, p. Marka Szczypiora, pan dyrektor szkoły, Tadeusz Kaczorek rozpoczął przemarsz uczniów i gości wokół Starego Pola. W ten sposób Staropolanom została przypomniana 105 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie podczas przemarszu śpiewali piosenki patriotyczne, wręczając mieszkańcom chorągiewki, wcześniej przez siebie wykonane na godzinie wychowawczej. Po przybyciu do szkoły uczniowie klas 0-III stworzyli portrety Piłsudskiego, które zdobią korytarz szkolny. Ucz. klas IV – VIII wykonali plakaty patriotyczne, dotyczące wolności. , które wywiesili na drzwiach swoich klas.
Tradycją Szkoły Podstawowej w Starym Polu jest rajd pieszy „Śladami żołnierzy powstania listopadowego” do pomnika, znajdującego się w Fiszewie. Również i w tym roku uczniowie klas IV pod opieką wychowawców: p. Magdaleny Kopczyńskiej i p. Cezarego Przybyły wyruszyły na rajd. W symbolikę Niepodległej wpisuje się także miejsce pamięci w niedalekim Fiszewie (woj. warmińsko-mazurskie), poświęcone żołnierzom polskim, weteranom powstania listopadowego, którzy zostali zamordowani przez wojska pruskie. Masakra w Fiszewie, w której zginęło 8 polskich żołnierzy, a ciężko rannych zostało 12, miała miejsce 22 stycznia 1832 r.
Po dotarciu na miejsce uczniowie złożyli koło pomnika kwiaty i zapalili znicze. Do pomnika dotarła też sztafeta uczniów, reprezentantów szkoły z płonącą pochodnią. W sztafecie wzięli udział uczniowie z klasy 8 a: Maja Kłosińska, Patrycja Czajka, Sebastian Górniak, Adrian Lewandowski, Tomasz Margian Sportowców przygotowywał do biegu nauczyciel wychowania fizycznego, p. Maciej Rogowski. Uczniowie kl. 8 a przeprowadzili dzień wcześniej” ankietę uliczną” na temat wiedzy o Niepodległości, która cieszyła się wielkim zainteresowaniem wśród mieszkańców i chętnie brali w niej udział. Staropolanie otrzymywali za udział w sondażu od uczniów kotyliony.
Wszystkim obecnym dopisywał dobry humor i mocne poczucie wspólnoty narodowej.
Bądźmy dumni z tego, kim jesteśmy i skąd pochodzimy !
Bóg, Honor, Ojczyzna !
Dlatego brawo Stare Pole! Brawo Staropolanie! Brawo Goście i Mieszkańcy!
Monika Kosianowska